ČBRegistrace na letošní ročník Čisté Berounky byla spuštěna!

Vyplňte registrační formulář a přidejte se k nám!

Matějovy vonné františky

Ručně vyráběné vonné františky z křivoklátských lesů

Výrobce: Pavel Matějka
E-mail: matejovy.frantisky@gmail.com
www.fler.cz/medusa
Adresa: Roztoky 37, Křivoklát

Františky již neodmyslitelně patří do každé domácnosti, která se hlásí k tradicím Vánoc.
Matějovy vonné františky jsou vyráběny ručně, pouze z lipového dřeva a přírodních surovin pro zpříjemnění či vytvoření sváteční chvíle v jakékoliv roční době, nejen o Vánocích.

Vůně kadidla, která je pro ně typická se tak přenesla z chrámů i do rodinných příbytků. Kadidlo neboli olibanum bylo jedním z darů, které přinesli tři králové nebo spíše mudrci právě narozenému Ježíškovi. A to mělo jistě svůj význam. Vůně kadidla totiž dokáže pomoci člověku povznést se od pozemského trmácení také k duchovnějším stránkám života, aniž by ztratil kontakt s realitou všedního dne. A snad právě proto byla tato vůně při slavnostních duchovních obřadech, společně s myrhou, používána už v pradávných svatyních a měla jistě i Ježíškovi pomoci splnit úkol, který si na zemi vybral.

Další důležitou součástí, která zajistí rozvonění kadidla ve františku, je rozemleté dřevěné uhlí. A to nesmí být ledajaké, ale pouze z lipového dřeva, které má nejčistší hoření a nepřidává k vůni kadidla žádnou rušivou vůni. Pro obyvatele českých zemí má však lipové dřevo ještě další, dost důležitý význam. Lípa, jak známo, je českým národním stromem, který je zasvěcen mocnému Archandělu Michaelovi, jenž je naší krásné zemi velikým, ale i náročným ochráncem a tak si s každým zapálením františka můžeme tuto ochranu připomenout.

V čem nám ještě může kadidlo pomoci? Uklidňuje nervové napětí, uvolňuje a pomáhá revitalizovat stresem přetížený organismus. Dokáže zahnat nespavost i úzkost a zklidnit myšlenky před meditací. Uvolňuje dýchání při bronchitidách a zmírňuje bolesti hlavy. Je vhodné pro vyléčené alkoholiky a narkomany, odlehčuje nervům a obnovuje buňky těla.

Manžele Matějkovi můžete potkat na trzích a jarmarcích po celé republice. Stačí sledovat jejich Facebook a dozvíte se více. Pokud se Vám nechce nikam cestovat, můžete jejich výrobky objednávat také prostřednictvím Fleru.

Věříme, že Vás vůně františků, purpury a dalších vonných směsí manželů Matějkových chytne nejen za nos, ale i za srdce.

Datum vložení: 28. 12. 2014 21:30
Datum poslední aktualizace: 13. 10. 2022 14:27