Místní akční skupina Rakovnicko je podporována z fondů Evropské unie v rámci projektu MAS Rakovnicko o.p.s. 1, registrační číslo CZ.07.02.01/00/22_003/0000090.
Cílem projektu je zajištění činnosti Rakovnicko o.p.s.
Pamětihodnosti Rakovnicka, to jsou i místa, související s pověstmi a legendami, kterých sběratelé na Rakovnicku zaznamenali stovky. Je to například prohlubeň ve tvaru lidské nohy v kameni na Šibeničním vrchu u Jesenice, která podle pověsti připomíná zmařenou popravu nespravedlivě odsouzené dívky, Boží kámen u Sosně, zázračná mariánská studánka v Petrovicích, čertovy kameny v Krtech a Mutějovicích nebo místa, kde lidé potkávali zdejší bájeslovné bytosti, například ducha Priknhérra, nezbedné strašidlo Brunclíka nebo lesní přízrak Dymu, jemuž několik řádek věnoval v románu Mezi proudy i spisovatel Alois Jirásek.
Několik pověstí se vypráví také o více než tuctu zdejších kamenných křížů, pro které se obecně vžilo pojmenování „smírčí“. Skutečný smírčí význam, tedy, že v časech starého práva vznikly jako součást vyrovnání mezi vrahem a rodinou oběti, se však zatím u žádného z nich nepodařilo dokázat. Jsme si však téměř jisti, že většina z nich byla vztyčena jako připomínka smrti člověka, ať už se jednalo o nešťastnou náhodu nebo úmyslný zločin.
V krajině Rakovnicka však najdete i památky, které připomínají nikoliv konec, ale začátek lidského života, například mariánskou kapličku poblíž Lánské obory u Ploskova, kterou roku 1863 věnovala kněžna Leontýna Fürstenberková jako díkůvzdání Panně Marii za pomoc při narození vytouženého syna.