❗️ ZVEME OBYVATELE RAKOVNICKA K DISKUSI U KULATÉHO STOLU ❗️

👉Aktuální znění rozvojových potřeb ke stažení zde (91.81 kB)👈
👉Pozvánka ke kulatému stolu ke stažení zde (946.16 kB)👈

čáraNÁZEV

čárapodporujeme zajímavé projekty, zajímáme se o dění v regionu, spolupracujeme, sdílíme a prostě máme rády Rakovnicko 😉
čára...a také právě teď pracujeme na Strategii nového programového období 2021 - 2027. Zde budeme uveřejňovat, jak přípravy postupují a co je nového 👍
čára❗️ PŘÍJEM ŽÁDOSTÍ O DOTACI V 6. VÝZVĚ PRV BYL UKONČEN ❗️
* Celková alokace této výzvy je Kč 30 080 112,- * Přijato bylo 64 projketů v celkové výši Kč 52 396 373,- *
37 projektů ve fichi č. 2 -  Zemědělský podnik, 9 projektů ve fichi č. 10 - Podnikání, 2 projekty ve fichi č. 14 - Zemědělská infrastruktura, 1 projekt ve fichi č. 15 - lesnická infrastruktura a 15 projektů ve fichi č. 20 -  Základní služby a obnova vesnic ve venkovských oblastech.
Seznam přijatých projektů naleznete zde (50.32 kB)
Právě probíhá administrativní kontrola žádostí a kontrola přijatelnosti. Výsledek o doporučení projektů k podpoře bude znám cca v půlce června.

Jak bude fungovat "nová" MAS Rakovnicko?

Nové programové období přináší řadu změn v organizaci a činnosti místních akčních skupin. Jak se tyto změny promítnou v naší MAS?

1. Standardizace MAS

Povinnost projít procesem standardizace bude mít každá MAS, která se bude ucházet o nové dotace. Podmínky a postup standardizace obsahuje Metodika pro standardizaci MAS v programovém období 2014 - 2020. Standardizace v podstatě sjednocuje podmínky fungování MAS v Česku a MAS Rakovnicko stejně jako všechny další budou muset přizpůsobit této metodice svoje stanovy, statuty a další dokumenty. Úspěšné zvládnutí standardizace je základním předpokladem pro otevření cesty k novým dotacím. Finální verzi metodiky schválené vládou najdete v příloze tohoto článku. Proces standardizace MAS bude zahájen od září 2014 příjmem žádostí o standardizaci. Cílem MAS Rakovnicko je podat žádost o standardizaci hned v tomto termínu.

2. Strategie komunitně vedeného místního rozvoje

Strategie MAS je druhým krokem k dotacím. Pro MAS Rakovnicko jí zpracovává Rakovnicko o. p. s. ve spolupráci s partnery MAS, obcemi, neziskovými organizacemi, podnikateli a aktivními obyvateli Rakovnicka. Nejdůležitější dokument programového období určí cíle a priority MAS Rakovnicko a vymezí typy projektů, na které bude možné prostřednictvím místní akční skpuiny získat finanční podporu.

V případě MAS Rakovnicko bude návrh strategie zpracován do konce srpna 2014. Na podzim bude probíhat veřejné připomínkování a v listopadu 2014 bude po zapracování připomínek vyhotoven finální dokument.

Proces příjmu a schvalování strategií bude probíhat od ledna až do července roku 2015.

3. Specifika MAS Rakovnicko a programového období 2014 - 2020

Statut Rakovnicko o. p. s. významně posiluje samostatnost MAS Rakovnicko, která se stává prakticky nezávislou organizační složkou Rakovnicko o. p. s.

MAS Rakovnicko bude pro financování MAS schvalovat vlastní rozpočet. Na jeho plnění se budou podílet partneři MAS. Než se MAS pustí do rozdělování dotací, bude muset mít schválený rozpočet, který zajistí předfinancování a spoluúčast na činnost MAS.

Dotace na provoz MAS v období 2014 - 2020 již nebudou poskytovány ve stoprocentní výši, Na činnosti MAS se budou muset prostřednictvím poplatků podílet partneři MAS. Výši poplatků stanoví na příslušné období (kalendářní rok) plénum MAS.

Metodikou pro standardizaci MAS je stanovena podmínka počtu partnerů k celkovému počtu obyvatel (1 partner na 2000 obyvatel. V případě MAS Rakovnicko tak bude minimální počet partnerů 28. Stávající partnerství MAS Rakovnicko bude nezbytné rozšířit o dalších 8 až 10 členů.

V novém období bude možné z celkové dotace pro MAS financovat kromě projektů pro individuální žadatele a projektů spolupráce místních akčních skupin v ČR i v rámci EU také vlastní projekty MAS.

V případě čerpání dotace na provoz MAS přichází Rakovnicko o. p. s. v rámci ČR s inovativním záměrem. Z provozní dotace budou jako v uplynulém dotačním období z větší části financovány mzdy zaměstnanců MAS a další provozní výdaje (nájemné, vybavení, kancelářské potřeby). V roce 2012 a zejména pak v roce 2013 se Rakovnicko o. p. s. podařilo ušetřit významnu částku na provoz MAS a vytvoření úspor je reálné i v novém období. Ušetřená část provozní dotace by tak mohla být použita na vlastní grantový program MAS, ze kterého by byly podpořeny vybrané aktivity partnerů MAS. V rámci takzvané animace MAS by mohly být financovány akce pro veřejnost, publikační činnost, propagace a prezentace a jiné aktivity. Podrobněji bude tento záměr představen plénu nebo programovému výboru MAS hned poté co budou známy podmínky financování provozu MAS.

Metodika pro standardizaci MAS - materiál schválený vládou ČR

standardizace_final.pdf