Od zámečku k zámku románovým Podlesím

Zámek ve Mšeci

Ze Mšece do Srbče.

„V létě je tu jako v máji a v máji jako v nebi,“ napsal o krajině v okolí Srbče spisovatel Václav Beneš Třebízský (1849-1884). A o zdejších lesích okouzleně podotkl, že francouzský král Ludvík by dal jeden drahokam ze své koruny, aby se takovými mohl pyšnit ve svých Versailles. Srbeč leží v západním cípu Přírodního parku Džbán, v kraji hlubokých tichých údolí a širých lesů, známém jako Podlesí. Právě sem zasadil spisovatel V. B. Třebízský děj svého nejznámějšího literárního díla, románu Bludné duše. Děj románu z období selských bouří za vlády císaře Josefa II. se točí kolem tajuplného poutníka Refundy, který přichází do Podlesí, aby vyplnil dávný slib daný své lásce, a vyvedl zdejší utiskovaný lid z temnoty poroby na světlo lepších zítřků.

Toulky romantickým Podlesím, krajinou románu Bludné duše, můžete příjemně začít anebo završit (anebo obojí) posezením v útulné kavárně Otevřeno v zámečku v Srbči. Kavárnu provozuje místní stacionář pro osoby s kombinovaným postižením Dobromysl. Ve všedních dnech slouží kavárna jako tréninkové pracoviště klientů stacionáře. Kavárna slouží zároveň jako výstavní a koncertní prostor a také jako turistické informační centrum. K dispozici je zde i dětský herní koutek a počítače s připojením na internet. Informace o pořádaných kulturních akcích najdete na facebooku (Společenství Dobromysl).

Informační centrum s kavárnou v Srbči vzniklo díky finanční podpoře z Programu rozvoje venkova prostřednictvím Místní akční skupiny Rakovnicko

V Srbči a blízkém okolí můžete navštívit:

• Vrch Nejsvětější Trojice se stejnojmennou poutní kaplí. Podle pověsti stojí kaple na místě, kde šlechtický otec nešťastnou náhodou zastřelil svého syna a jeho milou (1,5 km z centra Srbče, neznačeno).

• Vrch Vošková s telekomunikačním vysílačem v podobě umělého stromu, první zařízení svého druhu instalované v ČR (3,6 km z centra Srbče po trasách KČT).

• Milská stráň. Přírodní rezervace s největší kolonií orchideje vstavač nachový a dalšími druhy orchidejí a vzácných rostlin i živočichů. Ze stráně krásný výhled na Srbeč. (3 km z centra Srbče po trasách KČT).

Hledačka Od zámku k zámečku románovým Podlesím začíná u zámku ve Mšeci. První polovina stanovišť se nachází ve Mšeci, druhá polovina v Srbči, kam tě ze Mšece dovede žlutá turistická trasa. Cíl hledačky je v zámečku v Srbči, v jehož přízemí se nachází útulná kavárna Otevřeno, která zároveň  slouží jako turistické informační místo a prostor k pořádání výstav a koncertů. Trasa hledačky je dlouhá cca 4 kilometry.

Questing Mšec - Srbeč

Hledacka_Srbec_aktualizace_2019_revize_web.pdf
Datum vložení: 21. 3. 2015 11:01
Datum poslední aktualizace: 2. 9. 2019 14:34

Mapa s hledačkami

Internetová mapa s hledačkami

1. V mapovém prohlížeči nejprve otevřete záložku "Linie".

2. Vyberte si trasu hledačky.

3. Otevřete  záložku "Turistické cíle", nachází se pod nimi jednotlivá zastavení hledačky.

4. Kliknutím na čáru trasy se zobrazí základní informace o začátku, směru, konci a délce hledačky.

Hádanky a tajenka

Odměny pro první stovky úspěšných luštitelů jsou již rozdány, ale i tak věříme, že si questing užijete a dozvíte se při něm spoustu zajímavostí.