Jsme místní, jsme akční a jsme skupina. Jsme vaše holky z Masky
Andrea, Brigita, Radka, Kristýna a Monika
podporujeme zajímavé projekty, zajímáme se o dění v regionu, spolupracujeme, sdílíme a prostě máme rády Rakovnicko 😉
...a také právě teď pracujeme na Strategii nového programového období 2021 - 2027. Zde budeme uveřejňovat, jak přípravy postupují a co je nového 👍
Pomohlo by nám, pokud bychom znaly váš názor na navržené rozvojové potřeby. K tomuto účelu jsme si pro vás připravily dotazník. Pro všechny, kteří by byli ochotni se s námi o svůj názor podělit, je odkaz na dotazník zde.
Děkujeme 😊
❗️UPOZORNĚNÍ PRO VŠECHNY ZÁJEMCE O DOTACE❗️
Dne 8.2.2021 byla vyhlášena 6. výzva PRV. Příjem žádostí probíhá od 1.3.2021 do 16.4.2021. Více informací naleznete zde.
Unikátní tyčová chmelnice v Kolešovicích je ukázkou dnes již zapomenutého způsobu pěstování chmele v českých zemích.
Tyčová chmelnice na dolní kolešovické návsi obsahuje celkem 153 chmelových sádí žateckého poloraného červeňáku. Uznaná sadba pochází z chmelařského institutu ve Stekníku. U každé sádě se na konci dubna vztyčuje sedm metrů dlouhá smrková tyč, na kterou se zavedou dva až tři nejsilnější výhony chmelové révy. Ty se k tyči přivazují provázkem. V minulosti se k přivazování používala žitná sláma. Zvláště za teplého počasí s dostatkem srážek dokáže réva povyrůst denně až několik centimetrů. Předpokladem dobrého růstu je rovněž dostatečné hnojení a ochrana proti škůdcům a chorobám, přiorávání, kypření a pletí. Na svatého Vavřince už štoky bývají obsypány chmelovými šišticemi. Poslední srpnovou sobotu nadchází den sklizně. Chystají se vytahováky na tyče, nůžky, košíky, stoličky, žoky, chmelová míra... Schází se česáči , pro které je připravena vydatná strava. Slavnostním okamžikem je vytažení a očesání posledního štoku. Hospodář obdrží od chasy chmelový věnec a to je povel k zahájení dočesné. Mezitímco se čerstvé a voňavé chmelové hlávky vyhřívají na roštech chmelové sušárny, chasa pije pivo a hraje muzika.