Spolky kromě stmelení lidí prezentují obec

Typ: Strategie 2014 - 2020
Činnost spolku je pro obec důležitější než by se mohlo na první pohled zdát. Nejen, že stmelí obyvatele, ale také prezentuje obec před ostatními.

Na Rakovnicku se nachází několik sdružení a spolků, které nemalou měrou přispívají k organizaci různých akcí. Fungují na bázi dobrovolnosti, svého volného času a píli.

Příkladem zajištění dobrého chodu spolku a sdružení je v Kněževsi působící Občanské sdružení 21. století, které pravidelně pořádá historický ples či chmelovou šišku a další akce. Občanské sdružení Rousínov si dalo za cíl oživit lidové tradice jako je masopustní průvod maškar se zakončením v místním hostinci, mariánská pouť či symposium Rous na statku u Faflíků, kde vystupují nejen hudební kapely, ale také mimo jiné i divadélko Před Branou. Spolek, zvaný Babinec působící v Kolešově je příkladem toho, že i v obci s něco málo přes sto obyvatel, má smysl pořádat akce pro veřejnost a díky tomu nejen utužovat kolektiv v obci, ale také právě tímto obec zviditelnit.

Ve městě Jesenici se našla skupina nadšenců, kteří upozorňují na přírodní krásy jesenického okolí, zejména pomocí turistických a cyklostezek. Podařilo se jim vytvořit naučnou stezku a pravidelně pořádají sportovní akci s názvem Jesenický surovec. Právě tam si každoročně na podzim změří síly zdatní běžci a cyklisté, na trasu se vydají také turisté. Mezi další známé občanské sdružení pořádající cykloturistické akce patří Lišanská šlapka (více o turistice v tématu Turistika).

Divadelní spolek Tyl v Čisté po dvanácti letech obnovil tradici a kromě divadelních zážitků reprezentuje obec navenek. O rozvoj společenského a kulturního se spolu s obnovením tradic a péče o historické povědomí, ochranou památek a péči o krajinu stará další z čisteckého sdružení nesoucí název Čistecké jablko. Velmi známý je také pěvecký soubor Václav. Ale spolků bychom mohli v této obci najít mnohem více. Právě to je dle slov starostky jeden z hlavních důvodů, proč získali ocenění Vesnice roku 2013 pro Středočeský kraj. Dokázali tak, že spolky v obci mají význam a dovedou utužit a spojit lidi ze stejné obce a zároveň tak něco pro obec udělat v rámci propagace.

Vytvořeno: 8. 2. 2014
Poslední aktualizace: 5. 9. 2016 08:44