Setkávání lidí patřilo odjakživa k základům kulturního vyžití každé obce či města. V dřívějších dobách to byl jediný způsob, jak se dostat k informacím z dění obce. Postupem času vývojem techniky si lidé zvykli informace získávat prostřednictvím médií a osobní setkávání upadá. Právě z toho důvodu je potřeba tento zvyk oživovat, obnovovat a nepodceňovat důležitost osobní komunikace s druhými.

Společenský život v obci se utužuje zejména díky pořádání plesů, zábav, posezení u táboráků a dalších kulturních akcí. Lidé se také setkávají při různých sportovních utkáních či soutěžích. Akce pořádá buď samotná obec, ale zpravidla nějaký spolek dobrovolníků, kterému není lhostejné dění v obci a usiluje o setkávání lidí a stmelení. Téměř v každé obci na Rakovnicku je hasičský sbor, fotbalový klub a v obcích disponující rybníky i rybářský spolek, tam, kde mají poblíž lesy také myslivecký spolek. Působnost v těchto spolcích zpravidla bývá záležitostí nejen zájmu, ale také rodinných tradic (často jsou v hasičích členové několika rodinných generací). Prostřednictvím spolků a sdružení se obyvatelé nejen setkávají, ale také vyvíjejí společnou aktivitu při pořádání akcí a prezentují tak obec navenek.

Nejen kulturní a společenský, ale zejména duchovní přínos zajišťuje církev. Prostřednictvím bohoslužeb a komorních koncertů otevírá dveře všem a patří mezi další, kteří se starají o to, aby lidé měli k sobě navzájem blíže. O kostelích, kapličkách a dalších památkách se dozvíte v tématu Místní dědictví.

Častým problémem obcí v souvislosti s pořádáním akcí (kulturních či sportovních):

• nedostatek zázemí (budov sportovišť) pro konání akcí – obce mnohdy nemají k dispozici prostory pro setkávání (Této problematice týkající se staveb a ploch pro kulturu, sport a volný čas se budeme věnovat v tématu Měst a obcí)
  • nedostatek zájmu a chuti ze strany obyvatel
  • nezajímavé zaměření nově vzniklého spolku

Cíl:

• obnovit sounáležitost obcí a obyvatel
  • obnovit a udržovat přirozeného setkávání lidí v obci
  • vyvolat zájem u obyvatel a stmelovat je
  • propagovat činnost spolku/sdružení a setrvat v činnosti (obnovovat staré tradice, přicházet s novými nápady, inovacemi, přilákat více lidí, zaujmout)

tematické peníze - kulturní a sportovní vyžití

Zázemí a hřiště pro seniory na Rakovnicku zatím obce postrádají

Třetí tematické setkání se týkalo kulturního a sportovního vyžití. Nastínily se dlouhotrvající problémy z regionu a účastníci setkání k tomu přispěli svými konkrétními problémy související s tímto tématem. celý text